Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 30.10.2023 - 08:33  //  aktualizácia: 30.10.2023 - 08:35  //  zobrazené: 961

Osveta si pripomenula 70. výročie vzniku

V piatok 27. októbra sa v tanečnej sále Domu kultúry zišli "osvetári", aby si pripomenuli 70 rokov fungovania tejto inštitúcie v našom meste.

Počas svojej existencie sa osvetové zariadenie nazývalo rôzne: Osvetová beseda, Dom osvety, Okresný osvetový dom, Okresné osvetové stredisko, Hornozáhorské osvetové stredisko, ZOS... Menili sa zriaďovatelia – Okresný národný výbor, Ministerstvo kultúry, Krajský úrad, Trnavský samosprávny kraj. Prvé sídlo osvety bolo v Sokolovni, neskôr v meštianskom dome na námestí, v bývalej Orlovni v hostinci u Krutých, vo vile na Hviezdoslavovej ulici a od roku 2008 sídli v bývalom dome Československo-sovietskeho priateľstva na Dlhej ulici.

Náplň osvetového strediska bola a je rôznorodá – súťaže, výstavy, prehliadky, festivaly, školenia, semináre, kurzy, tvorivé dielne, workshopy, konferencie, spomienkové slávnosti, vydavateľská činnosť, propagačná činnosť. Podľa riaditeľky ZOS Ľubice Krištofovej stále vznikajú nové úlohy: „Tak, ako sme kedysi robili kurzy pre zvýšenie počítačovej gramotnosti, robíme teraz osvetu proti kriminalite cez internet, kedy sú ohrozené najmä deti a seniori. Osveta musí ísť s dobou a tak trošička ju aj predbiehať.“

Na spoločenskom večeri si súčasní aj bývalí zamestnanci zaspomínali na bohatú činnosť zariadenia a my veríme, že má aj zaujímavú budúcnosť pred sebou - s množstvom inšpiratívnych a dôležitých úloh.

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!