Tipy na výlety
SOBOTIŠTE:
Habánsky dvor: zachovali sa tu budovy starého mlyna, radnice, klúčiarne, kaplnky postavenej v roku 1873, zvoničky, džbánkarskej dielne, bývalej školy, hospodárskych stavieb – stodôl, pivníc a niekoľkých domov. Habánsky dvor predstavuje jadro pamiatkovej zóny Sobotišťa.
Renesančno-barokový kaštieľ: Pôvodne renesančno-baroková budova pochádza z roku 1636. Upravovaná bola v druhej tretine 18. stor. V súčasnosti
v nej sídli Obecný úrad, miestna knižnica a Múzeum Samuela Jurkoviča, ktoré približuje históriu Sobotišťa, život a dielo S. Jurkoviča, ním založený Gazdovský spolok a počiatky slovenského družstevníctva..
Hvezdáreň: vybudovaná v areáli Základnej školy, v kupole má umiestnený teleskop Cassegrain 1150/2250
PODBRANČ:
Zrúcanina hradu Branč: objekt pozostáva z 2 častí, dolného a stredného hradu s nádvorím a palácovou časťou, rozprestierajúcich sa na ploche 7500 m2. Vznikol v pol. 13. stor. Branč patril do siete pohraničných hradov, zabezpečoval ochranu obchodných ciest cez Karpaty na Moravu.
V 17. storočí sa Branč stal pre obyvateľov kraja útočiskom pred tureckými vpádmi. Na konci 17. stor. hrad vyhorel a od polovice 18. stor. chátra.
PRIETRŽ:
Pamätná izba SNP: v osade U Rehušov. Pripomína obdobie 2. svetovej vojny a protifašistického odboja. V exteriéri je pamätník SNP
Rozhladňa Lipovec: Rozhladňa má tvar veže, ktorá je ukončená dreveným prekrytím vyhliadkovej plochy. Kopec, na ktorom je rozhladňa, má 424 m. n. m. Celková výška veže, okolo ktorej sa vinie schodisko, je 6m. Okolo danej lokality prechádza asfaltová miestna komunikácia, ktorá je vyznačená aj ako cyklotrasa - žlto značená.
HLBOKÉ:
Pamätný dom Jozefa Miloslava Hurbana: národná hodnota vyplýva z pôsobenia J.M. Hurbana na miestnej fare, ktorá bola dejiskom významných historických udalostí. V budove bývalej školy je zriadená Pamätná izba. Súčasťou prehliadky je Hurbanova socha pred farou a jeho pomník s mohylou na starom cintoríne.
SMRDÁKY:
Prírodné liečebné kúpele: Priaznivé klimatické pomery, čistý vzduch a rozsiahly kúpeľný park prechádzajúci postupne do prekrásnej otvorenej prírody podporujú liečbu a psychickú relaxáciu pacientov a kúpeľných hostí. Smrdáky patria medzi najúčinnejšie slovenské kúpele pre liečbu kožných chorôb a ochorení pohybového aparátu
SEKULE:
Sekulské múzeum: sedliacky remeselnícky dvor, ktorého súčasťou je dobová izba s krojmi a kuchyňa s náradím. Súčasťou dvora, v ktorom sa múzeum nachádza je dielňa na výrobu Sekulskej keramiky.
CEROVÁ:
Zrúcanina hradu Korlátko: Hrad bol postavený v pol. 13. stor., prvýkrát spomínaný v roku 1289. Ako kráľovský majetok zohral úlohu pri bojoch o uhorský trón i pri ochrane hraníc. V pol. 15. stor. bol dostavaný a rozšírený. Od polovice 18. stor., kedy sa panstvo presťahovalo do kaštieľa hrad pustne.
Renesančno-barokový kaštieľ z roku 1700 s rozľahlým parkom, v súčasnosti charitný domov sestier Svätého kríža.
1. veterný park na výrobu elektriny na Slovensku: štyri 78 m vysoké stožiare so sklolaminátovými vrtuľami s priemerom 44 m s výkonom 4 x 660 kW.
BORSKÝ MIKULÁŠ:
Rodný dom, múzeum Jána Hollého: Pamätný národný dom s pamätnou tabuľou slovenského osvietenského básnika a katolíckeho kňaza, ktorý sa v obci narodil a pôsobil. V súčasnosti je v dome umiestnená expozícia Záhorského múzea
ŠAŠTÍN – STRÁŽE:
Bazilika Sedembolestnej Panny Márie: dejiny vzniku začínajú rokom 1564. V r. 1964 vyhlásil Pápež Pavol VI pútnicky kostol ako prvý na Slovensku za baziliku. Od roku 1991 je Bazilika spolu s kláštorným komplexom vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.
BREZOVÁ: BRADLO – vyhliadkový vrch s mohylou M. R. Štefánika
KOŠARISKÁ: Múzeum M. R. Štefánika
VRBOVCE: Vrbovčanská izba
TURÁ LÚKA: Gazdovský dvor
HOLÍČ: Veterný mlyn
Barokovo-klasicistický kaštieľ – letné sídlo Márie Terézie
Hipos Holíč – stredisko KOPČANY – žrebčín: jazdy na koňoch
Expozícia holíčskej manufaktúry na výrobu fajansy
KÁTOV: Pštrosia farma
SKALICA: Historické mesto s množstvom kultúrnych pamiatok
Záhorské múzeum
SMOLENICE: Jaskyňa Driny, Smolenický zámok
ČASTÁ: Múzeum Červený Kameň, Sokoliarsky dvor Astur