Skip Navigation or Skip to Content
PONDELOK, MÁJ 06, 2024
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 02.09.2019 - 16:01  //  aktualizácia: 02.09.2019 - 16:09  //  zobrazené: 1372

Dramatický záver Behu vďaky

Posledná augustová sobota bola mimoriadne horúca a dusná. Práve počasie  s 32 stupňami najviac preverilo pripravenosť  pretekárov Behu vďaky, ktorý sa bežal v sobotu 31. augusta zo Senice do prietržskej osady U Rehušov.  Zo 44-členného bežeckého pelotónu dvaja pretekári nedokončili 11,1 km zvlnenú trať s prevýšením 400 m. Adept na celkové víťazstvo Filip Moravec ju dokončil s výraznými zdravotnými komplikáciami a vyslúžil si obdiv všetkých, lebo v absolútnom poradí skončil druhý (tak isto ako vlani)  za Jozefom Jurčíkom zo Skalice pred ďalším Skaličanom Petrom Bellayom.

Počasie a ďalšie bežecké podujatia sa síce  podpísali pod účasť bežcov, no inak sa beh na počesť 75. výročia SNP (obnovený v roku 2017 po 23 rokoch)  konal v tradične príjemnej športovej atmosfére a dobrej diváckej kulise. Tlieskali každému bežcovi a každý z nich mal radosť, že je v cieli.  Aj F. Moravcovi, ktorý po nedávnej ťažkej autohavárii prekonal sám seba. „Ja  som taký nezmar,“ komentoval svoj výkon akonáhle sa mu po pomoci zdravotníkov polepšilo. Zo Senice to do kopca poriadne rozbehol. Lenže pred posledným stúpaním v Prietrži sa prejavili zdravotné komplikácie a dobeh do cieľa bol poriadne dramatický. Pomoc mu poskytol Jozef Jurčík, ktorý pokračoval až po príchode zdravotníkov.

Medzi pretekármi boli bežecké stálice, no objavili sa aj nové mená. Seničan Marián Kupa  (M 40) bol na týchto pretekoch prvýkrát a s chuťou si zabehal, neprekážala ani horúčava. Rovnako prvý raz si túto trať vyskúšal ďalší Seničan Marek Benko (M 40). V sobotu predpoludním ešte netušil, že pôjde na tieto preteky. Venuje sa viac spartanskému  typu športovania a tento beh absolvoval v rámci tréningu.

Víťazov v jednotlivých kategóriách dekorovali zástupca primátora Senice Filip Lackovič, ktorý Beh vďaky v Senici pred futbalovým štadiónom odštartoval spolu so starostkou  Prietrže Danou Blažkovou, podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja Pavlom Kalmanom (úspešne trať odbehol) a riaditeľom organizačného štábu Milanom Jablonickým. Odovzdali aj osobitné ceny.  Z Prietržanov bol najlepší Erik Janovíček, zo Seničanov Miroslav Khír. Ocenili aj najstarších bežcov, ktorými boli 70-ročný Prietržan Jozef Hodáň a 71-ročný Seničan  Ondrej Tirpák. Ten štartuje za Záhorácky Frišký Tým, ktorý mal na Behu vďaky 9 pretekárov, z ktorých najlepšie sa umiestnil Stanislav Nemček, jedenásty v absolútnom poradí a 4. v kategórii M 40. Zo 7 štartujúcich žien bola najrýchlejšia Andrea Borovská z Brezovej pod Bradlom pred Zuzanou Okruhlicovou z Bratislavy a Janou Kubíčkovou zo ZFT.

Bežecké podujatie sa konalo za aktívnej účasti bývalých československých reprezentantov vo vytrvalostných bežeckých disciplínach Zdenka Zalubila a Jiřího Kaňu, ktorí boli aj niekoľkonásobní víťazi Behu vďaky v 80. rokoch. Tentoraz sa zhostili úlohy hlavných rozhodcov. Popoludní sa pri Pamätníku konali preteky detských a mládežníckych kategórií, do ktorých sa zapojilo 98 pretekárov.

Okrem športového programu sa večer konala pietna spomienka pri Pamätníku SNP. Položenie vencov, partizánska vatra, premietanie filmu i hudobná produkcia prilákali do areálu nad obcou  mnoho ľudí z Prietrže, zo Senice i z ďalších častí regiónu. Sprievodný program doplnila aj  početná skupina motorkárov, ktorí svojimi strojmi  pútali značnú pozornosť.