Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 03.10.2025 - 09:32  //  aktualizácia: 03.10.2025 - 09:58  //  zobrazené: 19500

Na káve s primátorom: budovanie cyklotrás pokračuje, čo sa deje so stromami v našom parku?

Vo štvrtok 2. októbra 2025 sa o 17.00 v priestoroch zrekonštruovanej budovy DAV-u uskutočnilo už tradičné stretnutie „Na kávu s primátorom“, na ktorom primátor Senice Martin Džačovský predstavil aktuálne plány a aktivity mesta a následne pokračoval v diskusii s obyvateľmi.

Mesto Senica pokračuje v budovaní ekologickej a bezpečnej cyklodopravy. Nové cyklotrasy Železničná (1,5 km), Dojč (6,5 km), Štefánikova (550 m) a Hviezdoslavova (900 m) spoja ďalšie dôležité body v meste Senica a jej okolí, uľahčia obyvateľom každodenné dochádzanie a znížia dopravné zaťaženie. Predpokladaný termín odovzdania nových cyklotrás je na jar 2026. V rámci podpory ekologickej cyklodopravy v meste je Senica zapojená do partnerského cezhraničného projektu s mestom Hodonín, ktorého cieľom je aj výchova a vzájomná tolerancia cyklistov a chodcov. Súčasťou projektu bude aj online informačno-osvetová kampaň s motivačnými aktivitami, ktorá má podporiť využívanie nemotorovej dopravy v meste.

Ďalšou témou bol zdravotný stav zelene v mestskom parku. Listnaté stromy, najmä staršie jasene štíhle, ktoré patria medzi jeho ťažiskové dreviny, sú napadnuté infekčným hubovým ochorením. Infekcia hubou Chalara fraxinea vedie k strate listov, oslabovaniu a odumieraniu koruny stromov, v dôsledku čoho sa stávajú nestabilnými a nebezpečnými. Tento problém sa netýka len nášho mesta, ale je rozšírený na celom území Slovenska i Európy a naďalej ho pozorne monitorujeme.

Počas stretnutia sa do diskusie aktívne zapájali prítomní obyvatelia, ktorí sa zaujímali o ďalšie plánované projekty mesta, medzi ktoré patrí napríklad oprava hasičskej stanice, revitalizácia námestia alebo nový systém vývozu objemného odpadu.

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!