Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 26.08.2024 - 09:22  //  aktualizácia: 26.08.2024 - 17:27  //  zobrazené: 697

U Rehušov zrekonštruovaný pamätník i pocta partizánom

Počas uplynulého horúceho víkendu sa v obci Prietrž – časti U Rehušov - uskutočnili regionálne oslavy 80. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania. V rámci pietneho aktu položil veniec k pamätnej tabuli aj primátor Senice Martin Džačovský.

Tabuľa, ktorá bola pri príležitosti okrúhleho 80. výročia SNP zrekonštruovaná a osadená do nového podstavca pripomína, že na týchto miestach a na okolí pôsobili partizánske skupiny v období od 4. septembra 1944 do 7. apríla 1945, ktoré sa vo februári a marci 1945 stretli v otvorenom boji proti Pohotovostným oddielom Hlinkovej gardy a nemeckým fašistickým jednotkám, ktoré boli vyslané na potlačenie partizánskeho hnutia.

Pri vysokom Pamätníku SNP (z dielne akademického sochára Vladimíra Farára) zasa pribudli tri postavy, ktoré znázorňujú partizánov z Reptovho oddielu a obyvateľov kopaníc, ktorí buď priamo bojovali, alebo ukrývali židov a amerických letcov. „Je to pocta hrdinom z radov obyvateľov Kopaníc,“ vysvetľuje tajomníčka Oblastného výboru SZPB v Senici Ľubica Krištofová.

Organizátormi spomienky na SNP sú: Obec Prietrž, Oblastný výbor SZPB v Senici, Záhorské osvetové stredisko v Senici a OZ Petrus. Podujatie sa koná s finančnou podporou Fondu PRO Senica.

Slovenské národné povstanie (SNP) je jednou z najvýznamnejších udalostí v dejinách slovenského národa. Vypuklo 29. augusta 1944 ako ozbrojené povstanie proti nacistickému Nemecku a jeho domácim kolaborantom, vrátane vlády Slovenského štátu a Hlinkovej gardy. SNP malo široký medzinárodný význam, pretože predstavovalo jasný odpor voči fašizmu a prispelo k porážke nacistov v strednej Európe. Povstanie mobilizovalo rôzne skupiny obyvateľstva vrátane vojakov, partizánov, a civilistov, ktorí sa spoločne postavili proti nacistickému teroru. Hoci bolo povstanie nakoniec potlačené, zanechalo hlboký odkaz odvahy, odporu a boja za slobodu, ktorý je doteraz oslavovaný ako symbol boja za národnú suverenitu a demokratické hodnoty.

 

Tatiana Moravcová
Foto: Branislav Bederka
 

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!