Skip Navigation or Skip to Content
ŠTVRTOK, JÚL 25, 2024
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 07.09.2023 - 12:36  //  aktualizácia: 07.09.2023 - 12:49  //  zobrazené: 3552

V Senici otvorili najväčšiu farmu pre sliepky

Na Horných Surovinách 7. septembra slávnostne otvorili najväčšiu slepačiu farmu v strednej Európe. Po zákaze klietkového chovu legislatívou EÚ viacerí slovenskí producenti zvažujú ukončenie výroby a slovenské vajíčka by tak mohli v predajniach chýbať. Slovenská poľnohospodárska skupina Sanagro sa preto rozhodla vybudovať najmodernejšiu farmu pre sliepky vo voľnom výbehu na Slovensku a v strednej Európe. Skúsenosti s chovom Sanagro už má z malej ekofarmy Bos-Por Agro v Húškach, ktorá dodáva na trh 600 tisíc kusov bio vajec ročne.

Nová slepačia farma má rozlohu 15 hektárov, 37 tisíc nosníc má k dispozícii širokú trávnatú plochu a zimnú záhradu. „Farma je vybavená špičkovou technológiou a halou, kde prebieha znáška a kŕmenie. Celková investícia bola vo výške 4,5 milióna eur,“ povedal projektový manažér Matúš Fürek. Riaditeľ Sanagro Tomáš Kohút avizoval, že v investíciách do obnovy fariem plánujú pokračovať: „Zvieratám na našich farmách chceme zaistiť vysoký štandard života, aby sa cítili ako vo voľnej prírode. Sliepkam vo voľnom výbehu tak zabezpečujeme humánne prostredie, pričom veríme, že vajcia z tohto chovu sú ekologickejšie a prirodzenejšie.“

Mesačná produkcia má dosahovať až milión vajec, o ich dodávkach majú dohodu so všetkými veľkými obchodnými reťazcami, kde ich nájdete pod značkou Pipidu. Budúci rok by chceli otvoriť aj vlastnú predajňu na predaj z dvora.

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!