Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 02.05.2025 - 14:09  //  aktualizácia: 10.05.2025 - 22:16  //  zobrazené: 17825

Záhorácka stena slávy s novými menami: Mojmír Benža a Janko Slezák

Senické námestie patrilo počas 1. mája hudbe, zábave, ale aj verejnému oceneniu výnimočných osobností mesta a regiónu. Dopoludňajší program otvorila o 10.00 spevácka skupina Seniorka, nasledovaná vystúpením Klubu priateľov heligónky Senica. Ľudové pesničky vystriedali rôzne formácie energických mažoretiek Crazy Cats zo ZŠ na Sadovej ulici. Dopoludňajší blok uzatvorilo spevácke Duo Blonde s „repeťáckymi“ pesničkami. Popoludní pokračoval program vystúpením orchestra zo ZUŠ Senica DySk a tiež tanečného odboru rovnakej školy s tradičnou folkloristickou tematikou.

Nechýbal ani slávnostný moment – odhalenie dvoch ozubených koliesok na Záhoráckej stene slávy pred domom kultúry. Tento rok sa pocty dočkali dve výrazné osobnosti – etnológ a vysokoškolský pedagóg PhDr. Mojmír Benža, PhD. a spevák, herec a pedagóg Mgr. art. Ján Slezák.

Mojmír Benža – autor etnografického atlasu i encyklopédie
Mojmír Benža sa narodil 25. apríla 1941 v Senici a stal sa prvým slovenským etnológom so zameraním na mimoeurópske kultúry. Po štúdiu na Univerzite Karlovej v Prahe pracoval v Slovenskom národnom múzeu, neskôr v Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV. Významne sa podieľal na tvorbe Etnografického atlasu Slovenska a Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska. Výsledky svojho výskumu zhrnul aj do niekoľkých kníh o tradičnej kultúre rodného Záhoria. Za svoju celoživotnú vedeckú prácu získal viacero ocenení, vrátane Ceny Andreja Kmeťa či Zlatej medaily SAV.

Ján Slezák – zo Senice na veľké muzikálové javiská
Ján Slezák sa narodil 27. decembra 1978 v Myjave. Svoju umeleckú cestu začínal v ZUŠ Senica v divadelnom súbore Zádrapky. Vyštudoval muzikálové herectvo na JAMU v Brne a odvtedy stvárnil množstvo hlavných postáv v známych muzikáloch ako Pomáda, Jesus Christ Superstar, Cats, Cyrano z predmestia či Rómeo a Júlia. Účinkoval tiež v televíznych seriáloch a filmoch, venuje sa dabingu i pedagogickej činnosti. Mesto Senica ocenilo jeho prácu už v roku 2009 počas Dňa pedagogických a kultúrnych pracovníkov.

„Záhorácka stena slávy je symbol úcty k tým, ktorí významne formovali a obohacovali identitu Senice i nášho regiónu. Dnes na túto stenu pribudnú dve nové ozubené kolieska. Dve mená, ktoré do seba vťahujú príbehy o odhodlaní, odbornosti, vášni pre poznanie, umenie a vzdelávanie. Dve mená, ktoré si tu zaslúžia byť – nielen ako pripomienka ich úspechov, ale aj ako inšpirácia pre nás všetkých, že to, čo robíme srdcom a poctivo, môže zanechať stopu ďaleko za hranicami všednosti,“ zdôraznil pred Záoráckou stenou slávy primátor Senice Martin Džačovský.

Sviatočný prvomájový podvečer vyvrcholil koncertom skupiny SwinGang. Oslavy 1. mája sa tak v Senici niesli nielen v znamení zábavy a oddychu, ale aj pripomienky osobností, ktoré sú dôkazom, že aj z nášho mesta vedie cesta k významným vedeckým a umeleckým úspechom.


Kompletné charakteristiky osobností, ktorých mená 1. mája 2025 pribudli na Záhoráckej stene slávy:
 

PhDr. MOJMÍR BENŽA, PhD.
etnológ a vysokoškolský pedagóg

Mojmír Benža sa narodil 25. apríla 1941 v Senici. Po absolvovaní už legendárnej Jedenásťročnej strednej školy, v roku 1966 úspešne ukončil štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe diplomovou prácou ,,Príspevok ku štúdiu indiánov Bororo.“ Stal sa tak prvým slovenským etnológom, ktorý bol mimoeurópsky zameraný. Už počas štúdia pracoval v Slovenskom národnom múzeu v Martine. V múzeu pracoval do roku 1980. Vtedy múzeum vymenil za Národopisný ústav SAV, dnes Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV. V Ústave pracoval až do definitívneho odchodu do dôchodku v roku 2012. V rokoch 1990 až 2006 prednášal na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a tiež na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. 

V roku 1983 získal na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe doktorát z filozofie. Za vedeckú prácu Tradičný odev Slovenska vo svetle etnokartografického bádania získal v roku 1998 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vedeckú hodnosť kandidát historických vied.

Personálna bibliografia Mojmíra Benžu obsahuje do tristo bibliografických jednotiek, v ktorých sa odráža tematická pestrosť jeho odborných záujmov. Dominuje v nich najmä záujem o materiálnu kultúru a v nej zvlášť tradičný odev. Dlhodobo, 15 rokov sa venoval aj výskumu spôsobu života Slovákov žijúcich v strednej a južnej Európe.

Pre ilustráciu spomeňme aspoň niektoré výsledky jeho práce. Z martinského obdobia treba spomenúť výstavu Staroegyptské pamiatky a stálu národopisnú expozíciu Človek a odev, ktorá je od r. 1975 prístupná v nezmenenej podobe dodnes a stále je moderná. V akadémii sa podieľal na príprave Etnografického atlasu Slovenska, na Encyklopédii ľudovej kultúry Slovenska a vyššie spomínanom výskume Slovákov žijúcich v zahraničí. Všetko ide o zásadné diela slovenskej etnológie v 20. storočí. Po odchode do dôchodku sa venuje už len tradičnej kultúre rodného Záhoria. Výsledkom sú štyri knižné publikácie.

Za celoživotnú prácu a prínos v oblasti vedy a kultúry získal Mojmír Benža viacero významných spoločenských ocenení. Spomeňme aspoň niektoré – Minister kultúry mu v r. 2011 udelil za celoživotnú vedeckovýskumnú prácu v oblasti tradičnej a ľudovej kultúry Slovenska a Slovákov v zahraničí Cenu Andreja Kmeťa. Slovenská akadémia vied mu v r. 2012 udelila za zásluhy v spoločenských vedách Čestnú plaketu Ľudovíta Štúra. Predseda Slovenskej akadémie vied mu v r. 2016 udelil Zlatú medailu SAV za celoživotný prínos k rozvoju vedy na Slovensku – najvyššie ocenenie, ktoré môže SAV vedcovi udeliť.

 

Mgr. art. JÁN SLEZÁK
spevák, herec a pedagóg

Ján Slezák sa narodil 27. decembra 1978 v Myjave. Začínal ako tanečník v hip-hopovej skupine Scream a dokonca sa stal s ňou aj v roku 2001 vicemajstrom sveta. Prvé divadelné kroky urobil v ZUŠ Senica v divadelnom súbore Zádrapky pod vedením Anny Gamanovej a odtiaľ to bol už len krôčik k štúdiu na Divadelnej fakulty JAMU v Brne – odbor muzikálové herectvo. Hlavné postavy postupne stvárnil v muzikáloch: Pomáda, Jesus Christ Superstar, Cats, Rómeo a Júlia, Na skle maľované, Kinky Boots, Rent, Cyrano z predmestia, Milujem ťa, ale..., Hriešny tanec alebo West Side Story. Hral Hamleta v shakespearovskej tragédii na Malej scéne národného divadla v Brne a postavu Valentina Xaviera z Orfeovho vzostupu v Divadle ABC. Za rolu Jánošíka v muzikále Na skle maľované získal cenu Literárneho fondu v oblasti divadla a akademické ocenenia za výnimočné výkony v roli Tybalta v Rómeovi a Júlii, Munkunstrapa v Cats, Cyrana v Cyranovi z predmestia a Cenu Jantar za najlepší muzikálový výkon divadiel moravsko-slezských. Geradom Presgurvicom, autorom francúzskeho muzikálu bol ocenený ako najlepší Tybalt v Európe.

Janko Slezák hral i vo filme režiséra Dušana Rapoša Cinka Panna, tiež i v desiatke seriálov, napríklad Ordinácia v ružovej záhrade, Profesionáli, Nový život, Druhá šanca a v súčasnosti v obľúbenom Dunaj, k vašim službám. Na obrazovkách televízie sa objavil i v zábavných reláciách Milujem Slovensko a Záhady tela.

Ako spevák, sólista spolupracuje s orchestrami: Gustáva Broma, Pavla Zajačka, s orchestrom Armády Českej republiky a inými big bandami. Venuje sa tiež dabingu a pedagogickej činnosti na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Taktiež pôsobí ako inštruktor v letných detských táboroch organizácie Fénix. Mesto Senica ho v roku 2009 v rámci Dňa pedagogických a kultúrnych pracovníkov ocenilo za úspešnú pedagogickú, výchovnú a kultúrnu činnosť.

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!