Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Podnet pre primátora

Pohľad občana Senice na aktuálnu situáciu s uchádzaním sa o zamestnanie

Pohľad občana Senice na aktuálnu situáciu s uchádzaním sa o zamestnanie

26.06.2025 - 12:40

Dominik K.

Dobrý deň, pozdravujem všetkých čitateľov, sledovateľ a ľudí, ktorých sa možno tiež týka táto situácia. Už dlhší čas som rozmýšľal nad tým, či sa mám alebo nemám podeliť so skúsenosťou ohľadom hľadania si práce a uplatnenia sa v akejkoľvek práci v meste či okrese. Vzhľadom k tomu, že žijeme v čase demokracie a slobody, veľmi rád sa podelím so svojou skúsenosťou. Isto každý máme svoj názor na vec či vlastnú skúsenosť, niektorí mi dajú za pravdu, iní nie, ako sa vraví sto ľudí, sto chutí. No verím, že ľudia, ktorí sú v tejto istej situácii alebo obdobnej, vedia o čom píšem. Rád by som zdôraznil tému: Odchod mladých ľudí a občanov do zahraničia či iných miest. Ako občan mesta sa uchádzam o zamestnanie. Oslovil som už vieceré podniky, inštitúcie či firmy. Z každej firmy Vám príde tá istá odpoveď: Vedieme Vás v evidencii, nemáme voľné miesto, v prípade potreby sa Vám ozveme... Vy sa snažíte informovať po čase a vtedy Vás prekvapí odpoveď: Nie je potrebné nás kontaktovať aj v prípade voľného miesta Vás nebudeme kontaktovať, Váš e-mail budeme ignorovať. Veľa otáznikov za tým? Moja odpoveď: áno, toto je realita. Chcú zamestnávatelia vôbec mladých perspektívnych ľudí alebo nie? Dajú im možnosť sa zdokonaliť, popracovať na sebe, ak majú skutočný záujem? Nehovoriac o tom, že o pár dní vidíte na webe danej firmy, inštitúcie mená nových zamestnancov a dostanete takúto odpoveď a častokrát bez vedomia, že by bolo vyhlásené výberové konanie. Skutočne ma prekvapuje takáto situácia a pýtam sa, prečo je to tak? Prečo sa nad tým nikto nezamýšľa, čo je vlastne dôvodom odchodu, teda zníženia počtu obyvateľov mesta, mladých absolventov, našej budúcnosti? Veď práve mladí ľudia sú tú preto, aby pokračovali a tvorili budúcnosť mesta, našej krajiny. V závere by som rád doplnil, že nie som typ človeka, ktorý si hľadá prácu cez "protekciu" ale cez riadne výberové konania - ktoré vo viacerých prípadoch ostávajú iba divadlom... Ďakujem za slovo.

Oficiálne stanovisko primátora

Ďakujem, že ste sa rozhodli podeliť o svoju osobnú skúsenosť. Rozumiem, že hľadanie zamestnania môže byť pre mnohých občanov náročné, najmä ak majú pocit, že ich snaha nie je ocenená alebo opakovane neprináša výsledok.

Mesto Senica ako verejná inštitúcia má zákonom stanovenú povinnosť pri obsadzovaní voľných pracovných miest postupovať prostredníctvom transparentných výberových konaní. Všetky pozície sú zverejňované na oficiálnej webovej stránke mesta a v prípade záujmu sa môže prihlásiť ktokoľvek, kto spĺňa požadované kritériá. Pri výbere kandidátov dbáme na objektívnosť a rovnaké podmienky pre všetkých uchádzačov. Zároveň si však uvedomujem, že nie všetci zamestnávatelia v súkromnej sfére musia postupovať rovnako otvorene.

Občanom, ktorí dlhodobo hľadajú zamestnanie, odporúčam obrátiť sa na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde je možné získať nielen informácie o aktuálnych voľných miestach, ale aj odborné poradenstvo, pomoc pri písaní životopisu, príprave na pohovor či orientácii na trhu práce. Ak ste čerstvý absolvent, o to dôležitejšie je získať správne rady a podporu. Kvalitne pripravený životopis či motivačný list môžu výrazne zvýšiť šancu na úspech. Prvá práca sa často hľadá najťažšie – a aj keď je prirodzené, že prvé odmietnutia zabolia, netreba sa nimi nechať odradiť. Neviem, koľko žiadostí ste už podali – tri, štyri alebo tridsať? Dôležité je neprestávať sa snažiť, udržať si motiváciu a aktívne hľadať príležitosti.

Ďakujem za Váš názor a úprimný záujem o budúcnosť mesta. Verím, že sa Vám podarí nájsť také uplatnenie, ktoré naplní Vaše očakávania a pomôže vám profesionálne rásť.

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!