Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Športové spravodajstvo
publikované: 23.06.2023 - 13:25  //  aktualizácia: 23.06.2023 - 13:28  //  zobrazené: 1146

KARATISTI ZLATÍ V ČECHÁCH I NA SLOVENSKU

Karatisti z nášho mesta získali v poslednom období množstvo úspechov na slovenských i českých turnajoch. V najmladšom olympijskom športe potvrdzujú hlavne žiaci Hanko kai karate klubu Senica dlhoročnú povesť Senice ako liahne mladých talentov karate. Víťazstvá a desiatky medailí na turnajoch doma i v zahraničí sú toho najlepším dôkazom.

Na 1. kole Českého pohára v štýle goju 16.4. v Hustopečích v Českej republike sa zúčastnilo 10 pretekárov Hanko Senica, ktorý boli velmi úspešní, keď získali 16 medailí. Na 5 zlatých, 2 strieborných a 9 bronzových sa prekvapujúco hlavnou mierou podielali najmladší začiatočníci z B družstva, ktorý vôbec prvý raz štartovali na turnaji karate. Šestica žiakov s najnižšími, bieložltými opaskami ( 8 Kyu), však vôbec nepôsobila medzi českými rovesníkmi ako začiatočníci a vystúpili 10 krát na stupne víťazov. Zlaté medaili za víťazstvo v Kihon Ido ( techniky v pohybe ) si prebrali Gabrielle Juralová, Martin Gažo a Adéla Gažová.  Z A družstva ( pretekáry) sa radovali z víťazstva Karin Krúžeková v mladších žiačkach a Diana Džačovská v starších žiačkach za 1. miesto v kata. Na stupne víťazov vystúpili aj Sebastian Szabo, Nicolas Horecký, Dominik Rusňák, Laura Džačovská a Samuel Otrubčák. Medaile najlepším pretekárom  odovzdával viceprezident EKF ( Európska federácia karate) a prezident Českého zväzu karate J. Boček, niekdajší úspešný československý reprezentant a pretekár Hanko Senica.

6. mája vycestovala sedmička pretekárov Hanko Senica na krajskú súťaž, 3.kolo Bratislavského pohára do Viničného. I v omnoho kvalitnejšej slovenskej konkurencii patrili medzi najlepších a získali celkom 8 medailí, 1 zlatú,3 strieborné a 4 bronzové. Výborne si na tomto turnaji Bratislavskej únii karate viedol iba 10 ročný Dominik Rusňák, ktorý v kata starších žiakov na tatami v športovej hale dominoval presnou technikou i rýchlosťou, vyhral všetky zápasi a zaslúžene si prebral na stupňoch víťazov zlatú medailu od legendy slovenského karate, dlhoročného reprezentačného trénera J. Longu.

Naviac  si tak  Dominik vybojoval i postup na žiacke Majstrovstvá SR v Poprade. Dve strieborné medaily získala Adela Gažová v kata  a v kumite na terč a  v kumite na terč bol strieborný aj S. Szabo. Bronzové medaily si na stupňoch víťazov prebrali Theodor Berec v kata a M. Gažo, D.Rusňák a G. Juralová v kumite na terč.

Na 3.kolo Českého pohára goju 13.mája v moravskom Prostějove ukázali senickí karatisti svoje majstrovstvo naplno, keď skoro v každej disciplíne kde nastúpili, brali medailu. Desať pretekárov si za riekou Moravou vybojovalo 17 medailí, 7 zlatých, 6 strieborných a 4 bronzové.Dalšie  zlepšenie bolo viditelné hlavne u šiestich začiatočníkov, ktorý nastúpili na svoju tretiu súťaž v živote ako ostrielaní profesionáli a získali celkom 12 medailí, 5 zlatých,4 strieborné a 3 bronzové. Každý z mladých senických žiakov si z Čiech doviezol minimálne 1 medailu. Skoro maximum dosiahla 10 ročná talentovaná G. Juralová, ktorá deklasovala českú konkurenciu, keď z 3 štartov získala 2 zlaté a 1 striebornú medailu a bola v Prostějove skoro neporazitelná. Dalším príslubom do budúcnosti sa ukazuje univerzálny, taktiež 10 ročný Sebastian Szabo, ktorý tiež získal medailu v každej disciplíne, v ktorej nastúpil. Zlatú v Kumite Baloon, striebornú v prekážkovom behu Agility a bronz v Kihon Ido. V Kihon Ido zvíťazil aj 8 ročný M.  Gažo a 8 ročná A. Gažová .V kata starších žiačok majsterka ČR K. Krúžeková už tradične nedala najmenšiu šancu svojim súperkam a jasne zvíťazila.K zlatu z kata pridala aj striebro zo športového zápasu kumite. Podobne aj junior Samuel Otrubčák, víťaz v kata  a strieborný v kumite. Striebornú medailu si v krásnej hale Sportcentra Prostejov prebrala A. Gažová a N. Horecký za 2. miesta v Kumite Baloon a bronz si doviezol D. Rusňák za 3. miesto v Kihon Ido. Senických pretekárov dobre koučoval tréner C družstva Martin Gažo, (1. Dan), pretože trénery M. Čulen,( 9. Dan ) a J. Rehuš, (5. Dan) boli tentoraz na turnaji vo funkcii rozhodcov. Je zrejmé, že na 3. kolo Českého pohára 21.10. v Kroměříži pocestujú karatisti Hanko Senica v pozícii horúcich favoritov na víťazstvo v každej kategórii. Motiváciou naviac je že, najlepší pretekári z 3 kôl Českého pohára sa kvalifikujú na Majstrovstvá Českej republiky 4.11. v Brne. Vzhladom k povestne náročným tréningov a vždy najvyšším  ambíciam jedného z najúspešnejších slovenských klubov je pravdepodobné, že bez titulu českého šampióna sa z moravskej metropoly vracať nebudú. V budúcom roku bude jeden z najstarších klubov karate na Slovensku, klub majstrov- Hanko Senica oslavovať 50 rokov od založenia v r. 1974 a na doterajšiu úspešnú reprezentáciu senického karate v 35 krajinách po celom svete bude chcieť určite nadviazať.Za pomoc s nákladmi na súťaže patrí poďakovanie i mestu Senica. Senickému klubu sa podaril aj další významný počin na poli propagácie karate,  mesta Senice a informovanosti verejnosti, keď sa podarilo vydať druhé doplnené vydanie knihy Hanko Kai-karate v meste Senica. Nie je vela športových klubov na Slovensku, ktoré majú spracovanú tak precízne svoju bohatú históriu a úspechy v dvoch knižných publikáciách. Momentálne sa senickí karatisti tešia na nové, priestrannejšie dojo (japonsky- miestnosť na cvičenie),kde majú začať trénovať od septembra.

Vo štvrtok 15.6.sa uskutočnia v Senici na 3. ZŠ na Sadovej tradičné skúšky technickej vyspelosti, kde sa pred komisiou zloženou zo skúšobných komisárov, majstrov s najvyššími tech.stupňami pokúsia získať karatisti vyšší, technický stupeň, farebný opasok. V karate je 8 žiackych stupňov, farebných opaskov, od najnižšieho bieložltého opasku-8.Kyu po najvyšší žiacky stupeň, tmavohnedý opasok-1. Kyu. Nasledujú majstrovské stupne -Dan, ktorých je 10 a sú označené čiernym opaskom. Začiatočníci z pravidelného septembrového náboru sa pokúsia prekonať trému a získať najnižší, bieložltý opasok žiaka a skúsení bojovníci sa môžu pokúsiť získať aj majstrovský, čierny opasok-1. Dan