Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 30.10.2023 - 14:08  //  aktualizácia: 30.10.2023 - 14:33  //  zobrazené: 943

105. výročie Martinskej deklarácie

30.novembra 2023 si pripomíname 105. výročie Martinskej deklarácie, významného dokumentu v ktorom sa Slováci prihlásili k právu na sebaurčenie medzi ostatnými národmi. Vzhľadom k informačnému embargu deklarácia vznikla nezávisle na udalostiach v Prahe, kde už 28. októbra 1918 došlo k vyhláseniu Československej republiky.

Dňa 29. 10. 1918 začína v Turčianskom sv. Martine snem, kde sa schádza 200 slovenských predstaviteľov. V budove Tatrabanky rokovali o politickej podobe slovenského územia po skončení veľkej vojny. Po dohodnutí finálnej podoby dokumentu bol tento podpísaný ako „Deklarácia Slovenského národa“. V ňom Slováci oficiálne ukončujú zväzok v rámci Uhorského kráľovstva a odmietajú právomoci uhorskej vlády na Slovensku. Podľa Martinskej deklarácie môže iba Slovenská národná  rada zastupovať slovenský národ.

Medzi signatármi deklarácie boli aj Seničania – Dr. Ľudovít Šimko, Cyril Kresák a Cyril Horváth st., ktorí po návrate z Turčianskeho sv. Martina nalepili jej znenie na námestí v Senici.  Začiatkom novembra nastal chaos a šírili sa vzbura a rabovačky. Senickí signatári deklarácie, na  čele s Cyrilom Horváthom, vytvorili v Senici Československú okresnú národnú radu a spolu s domobranou a československým vojskom riadili novú štátnu správu. Situácia sa obracala a „vietor fúkal“ smerom na Československo, aj keď začiatkom novembra nebolo ešte nič isté a situácia bola neprehľadná. 
10. novembra 1918, na obed o 12. hodine, prišli do Senice z Trnavy členovia dočasnej vlády Dr. Pavel Blaho, Dr. Ľudovít Okánik, Dr. Anton Štefánek, Dr. Ivan Dérer a ďalší. V tento mimoriadne teplý deň prebiehali po celom meste zábavy a oslavy. Prituhovať začalo počasím, ale aj politicky, resp. vojensky.
16. novembra obsadil Senicu por. Kertéz s jednotkou maďarských námorníkov z vojska Viktora Heltaia.

To vyvolalo protiútok československého vojska, ktoré v bojoch o vlakovú stanicu a stred mesta vytlačilo maďarské jednotky na Jablonicu.
Koncom novembra už bola v Senici umiestnená jednotka 800 čsl. legionárov z Talianska a Senica sa stala súčasťou novovzniknutého Československého štátu. Rozhodli o tom dynamické udalosti z novembra roku 1918, ktoré začali prijatím a vyhlásením Martinskej deklarácie. 

Tomáš Motus
@muzeumsenica
 

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!