Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 23.08.2023 - 08:32  //  aktualizácia: 23.08.2023 - 09:20  //  zobrazené: 1003

Augustové zastupiteľstvo sa bude venovať žiadostiam o poskytnutie podpory dvoch zariadení sociálnych služieb

Senická radnica pripravuje rekonštrukciu až dvoch zariadení sociálnych služieb v meste Senica, vďaka čomu získajú ich objekty nielen nový vzhľad, ale zároveň sa výrazne zníži ich energetická náročnosť – až o viac ako 50 percent. Piate tohtoročné zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ), ktoré sa uskutoční vo štvrtok 24. augusta, sa bude primárne venovať týmto pripravovaným investíciám.

Kompletnou obnovou prejde budova Zariadenia sociálnych služieb Senica (ZSS), ktoré je mestským zariadením, no rekonštrukciu čaká aj rozsiahla obnova Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov Senica (DSS) v správe trnavskej župy. Vlastníkom budov župného zariadenia je mesto Senica a Trnavský samosprávny kraj ich využíva na základe zmluvy o nájme.

Aj kvôli týmto dvom nesmierne dôležitým investíciám do sociálnej oblasti v Senici sa musia zísť poslanci mestského zastupiteľstva v netradičnom letnom termíne, aby schválili obe žiadosti o poskytnutie finančnej podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

„Som nesmierne rád, že sa dlhodobá práca na týchto projektoch blíži k zdarnému koncu a 320 klientov v župnom a 42 v mestskom sociálnom zariadení sa už čoskoro bude môcť tešiť z vynovených priestorov. Títo ľudia dlhé roky pracovali a budovali naše mesto. Teraz sa im samospráva môže odvďačiť nielen tým, že im poskytne kvalitné sociálne služby, ale aj zrekonštruuje budovy, ktoré sú ich súčasným domovom, čím sa našim najstarším spoluobčanom výrazne skvalitní život v týchto zariadeniach,“ okomentoval chystané investície primátor mesta Martin Džačovský.

Budovu mestského ZSS čaká nielen obnova z vonku, teda výmena okien, zateplenie fasády a strechy, ale zmeny sa dotknú aj vnútorných priestorov zariadenia. Dosluhujúci vnútorný lôžkový výťah bude vymenený a vo vnútorných priestoroch budú potrebné stavebné úpravy. Zo zadnej strany budovy bude vystavané nové požiarne schodisko a pre imobilných pacientov pribudne nová rampa. Po realizácii prác by sa mala znížiť spotreba tepla na vykurovanie o 54,8 percenta.

Ešte viac sa znížia požiadavky na množstvo tepla potrebného na kúrenie po obnove v župnom Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov. Tu by sa energetická náročnosť objektu po kompletnom zateplení mala znížiť až o 80 percent! Rekonštrukcia bude zahŕňať zateplenie objektu kontaktným zatepľovacím systémom s celkovou obnovou lodžií, pričom by mal byť dôraz kladený na riešenie tepelných mostov. Doteraz bola zateplená tretina strechy budovy, v návrhu obnovy je preto zahrnuté aj dokončenie zateplenia strechy na zostávajúcich dvoch častiach objektu. Samozrejmosťou je výmena okien. Zrealizovaný bude aj nový bleskozvod a odkvapový chodník okolo budovy. Vybudovaná bude aj nová rampa a prestrešenie hlavného vchodu, čím budú mať klienti zariadenia zabezpečený prístup suchou nohou napríklad do sanitky v prípade dažďa. Dobudované budú aj rampy z únikových východov pre imobilných.

Súčasťou rokovania augustového MsZ bude aj precizovanie uznesenia z apríla 2023 týkajúce sa odkúpenia futbalového štadióna v Senici. V pôvodnom uznesení mestské zastupiteľstvo deklarovalo celkovú cenu, za ktorú je mesto Senica ochotné areál futbalového štadióna kúpiť. Novým uznesením bude upresnené, akú sumu získa každý z dvoch vlastníkov nehnuteľností a zároveň budú poslanci hlasovať za návrh predaja 408 kusov kmeňových listinných akcií mesta Senica v spoločnosti OMS ARENA Senica, a. s., akcionárovi OMS, a. s., za cenu 500 eur. 

Priamy prenos zasadnutia môžete sledovať na youtube.

Ďalšie rokovanie MsZ Senica sa uskutoční už o necelý mesiac - 21. septembra 2023.

 

 

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!