Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 14.12.2009 - 10:56  //  aktualizácia: 12.06.2017 - 00:06  //  zobrazené: 2919

Čerstvé mlieko z automatu v Sobotišti

mliekomat_m.jpgZáujem o nákup čerstvého, plnotučného, nepasterizovaného kravského mlieka priamo z farmárskeho dvora prostredníctvom mliečneho automatu sa pomaly stáva na Slovensku hitom. Poľnohospodári z Roľníckeho družstva Samuela Jurkoviča v Sobotišti sa pripojili k prvým mestám a obciam na Slovensku a zriadili v obci Sobotište takúto službu pre verejnosť. Týmto krokom sa snažia propagovať a zvýšiť spotrebu mlieka v našich domácnostiach.
 
Mliečny automat je nainštalovaný v Sobotišti na parkovisku pri hlavnej ceste smerom na Myjavu oproti sobotišskej škole. Keďže je na parkovisku, záujemcovia sa k mlieku ľahko dostanú.

Na sobotišskom roľníckom družstve sa denne vyprodukuje 6000 litrov mlieka. Výrobné náklady však prevyšujú výkupnú sumu a tak poľnohospodári veria, že im automat postupne ekonomicky aspoň trošku pomôže.

Mliečny automat má kapacitu 200 litrov mlieka. To je sem dodávané denne, čerstvo nadojené, nedotknuté. V stroji sa udržuje pri teplote 4°C. V automate môže byť maximálne 25 hodín. V prípade, že by sa neminulo, automat prestane mlieko vydávať a kompetentným osobám príde SMS správa s upozornením. „Správa na mobil nám príde aj v prípade, keď je automat prázdny“, upresnil predseda roľníckeho družstva Ing. Pavol Hurbánek,. To zaručuje, že tu záujemcovia nájdu mlieko vždy čerstvé.

Mliečny automat sa teší veľkému záujmu domácich obyvateľov ale i ľudí z okolia. V pracovné dni sa z neho predá 200 litrov mliečka. Podľa slov Pavla Hurbánka v piatok a sobotu chodia ľudia po mlieko viac a v tieto dni sa ho predá okolo 400 litrov. Nemá síce takú trvanlivosť ako kupované, ale ľudí láka práve svojou čerstvosťou, i tým, že sa v ňom nenachádzajú žiadne chemické prímesy či stabilizátory. Výhodná je i cena 50 centov za liter mlieka s obsahom 3,3 – 4% tuku a 3,3 % bielkovín. Z takého mlieka si doma možno vyrobiť vlastný syr, tvaroh, či jogurt. Podľa odporúčania na automate je potrebné mlieko pred konzumáciou prevariť.

Záujemcom stačí prísť so svojou jednolitrovou fľašou, prípadne si kúpiť fľašu v automate. Možno si vybrať z plastovej za 30 centov alebo sklenej za 60 centov. Po načapovaní mlieka automat fľašu uzavrie originálnym vrchnákom. Čerstvé mlieko je tak v Sobotišti k dispozícii 24 hodín denne.

-lv-

 

 

FOTOGALÉRIA

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!