Ďalší externý defibrilátor pre Senicu – spoločný krok k záchrane ľudských životov
Mesto Senica v spolupráci so Slovenským Červeným krížom – Územným spolkom Senica odovzdalo do užívania ďalší automatický externý defibrilátor (AED), ktorý je umiestnený v skrinke na budove Domu humanity – SČK na Kalinčiakovej ulici. Tento krok potvrdzuje spoločnú snahu oboch partnerov zvyšovať dostupnosť zdravotníckych pomôcok a posilňovať šance na záchranu života v krízových situáciách.
Prvý externý defibrilátor je od septembra 2019 osadený na budove Mestského kultúrneho strediska na Námestí oslobodenia a druhý, dnes slávnostne odovzdaný, na budove Domu humanity. Prístroj financoval senický SČK, špeciálnu vyhrievanú skrinku, v ktorej je osadený, mesto. Okrem uvedených defibrilátorov má rovnaký prístroj už niekoľko rokov k dispozícii 24 hodín denne aj Mestská polícia Senica. Vo verejnej internetovej súťaži sa v závere roka podarilo vyhrať externý defibrilátor Dobrovoľnému hasičskému zboru mesta Senica. V blízkej budúcnosti plánuje senická radnica umiestniť ďalší externý defibrilátor na budovu mestskej plavárne na Továrenskej ulici – v súčasnosti je tento prístroj upevnený v interiéri plavárne na stene za recepciou.
Na základe informácií Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky (OS ZZS) boli defibrilátory v minulom roku v Senici použité štyrikrát pri zásahoch na záchranu života.
Primátor mesta Martin Džačovský pri tejto príležitosti zdôraznil: „Bezpečnosť a zdravie našich občanov sú pre nás prioritou. Veríme, že dostupnosť verejných defibrilátorov môže v kritických momentoch rozhodnúť o záchrane života. Chcel by som preto poďakovať Slovenskému Červenému krížu – Územnému spolku Senica za ich dôležitú prácu a vzájomnú intenzívnu spoluprácu vo viacerých oblastiach, ako je opatrovateľská starostlivosť, rozvoz stravy pre seniorov, vzdelávanie, organizovanie mobilných odberov krvi, ale aj sociálne služby pre deti a rodiny. Táto spolupráca je príkladom toho, ako môžeme spoločne vytvárať bezpečnejšiu a solidárnejšiu komunitu.“
Riaditeľka Slovenského Červeného kríža – Územného spolku Senica Miriam Madunická uviedla: „Prostredníctvom kampaní, prednášok a rôznych projektov motivujeme ľudí k prevencii, zdravému životnému štýlu a ochote pomáhať. SČK sa podieľa okrem zvyšovania povedomia v poskytovaní prvej pomoci aj o rozmiestnenie AED na verejné miesta a vzdelávanie verejnosti o ich používaní, pretože prítomnosť AED dáva šancu na to najcennejšie – šancu zachrániť ľudský život.“
Náčelník Mestskej polície Senica Jaroslav Pecha dodal: „Defibrilátor v našej výbave sa už niekoľkokrát ukázal ako nenahraditeľný nástroj pri našich zásahoch. V prípade potreby je hliadka schopná pomocou neho poskytnúť rýchlu a efektívnu prvú pomoc 24/7. Pomerne často sa nám stáva, že sme oslovení z tiesňovej linky 112 alebo 155, aby sme poskytli prvú pomoc použitím AED prístroja pri obnove dýchania pri zástave srdca do príchodu lekára a rýchlej zdravotnej pomoci. Všetci naši príslušníci sú odborne vyškolení v používaní AED a absolvovali aj školenie z poskytnutia prvej pomoci, vrátane resuscitácie.“
Podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky je v Senici evidovaných celkovo 13 defibrilátorov – väčšina v súkromných prevádzkach firiem a organizácií, z ktorých dva sú vedené ako dostupné 24 hodín denne na verejných miestach. K okamžitému použitiu je pripravený aj prístroj, ktorý spravuje MsP Senica.
Tatiana Moravcová
Foto: Marek Štítny