Nadstavbou projektu eTOM SK-AT bude podpora environmentálneho vzdelávania
Ako odpad vzniká, ako ho správne triediť, či ako sa likviduje, bude žiakom základných škôl v senickom regióne vysvetľovať mladá senická influencerka Simona Jurovatá. Tá sa stala súčasťou projektového tímu cezhraničného projektu eTOM SK-AT, vďaka ktorému sa v Senici a okolí učí nemecký jazyk, no jeho ďalšou nadstavbou je rozšírenie o nové zručnosti. Týmto rozšírením je snaha naučiť deti prispôsobiť sa rýchlym spoločenským, technologickým a environmentálnym zmenám, a to rozvíjaním kompetencií budúcnosti, ako sú spolupráca, komunikácia, kreativita, kritické myslenie, ale aj kontextové, medzikultúrne a digitálne zručnosti. Simona Jurovatá sa bude venovať podpore environmentálneho vzdelávania.
Prostredníctvom videí bude žiakov učiť o triedení odpadu a zároveň pedagógovia získajú nástroje a metodické odporúčania ako pristupovať k výučbe týchto dôležitých tém pre našu budúcnosť.
Mladá influencerka sa ekologickým témam začala venovať po strednej škole, a to najmä ako jedna z dobrovoľníčok a členiek občianskeho združenia Senica 2.0, ktoré sa okrem iného venuje aj zbieraniu odpadkov. Osobná skúsenosť a pohľad na znečistené okolie ju priviedli k tomu, že sa tejto téme začala venovať hlbšie. Stala sa súčasťou občianskeho združenia Mladí, ktoré sa zameriava predovšetkým na osvetovú a edukačnú činnosť spoločne s prácou s mládežou, kde je hlavnou súčasťou iniciatívy Mladí za Klímu, pričom spravuje sociálne siete a píše články na web. Pridala sa tiež k iniciatíve Na veku záleží, v rámci ktorej robia s mladými inšpiratívnymi ľuďmi rôzne prednášky pre stredné školy, aby mladým ukázali, že svoj voľný čas môžu venovať aj iným veciam, ako tráveniu času na telefóne. Takisto sa venuje rôznym podcastom, a to nielen na ekologické a environmentálne témy. „Prírodu beriem ako súčasť seba, pretože je všade vôkol nás, a tak sa aj v bežnom živote snažím žiť tak, aby to bolo v súlade s mojimi presvedčeniami. Som však zástancom toho, že každý môže svojou trochou prispieť k tomu, aby bola planéta krajším miestom, a to úplne maličkými krokmi, ktoré nás nič nestoja - ako napríklad vymeniť auto za nohy či MHD, kupovať oblečenie z druhej ruky, nakupovať bez obalov, alebo občas pozbierať odpadky, ktoré vidíme voľne pohodené. Predsa len, planétu mame iba jednu,“ riadi sa heslom Simona Jurovatá, ktorá sa bude snažiť prebudiť „envirocítenie“ aj u senických školákov, keďže zvýšenie participácie mladých ľudí na miestnej úrovni je kľúčom k budovaniu lepších komunít a samospráv.
Simona Jurovatá prezentovala spolu s ostatnými zástupcami projektových partnerov výstupy svojej práce na medziprojektovom stretnutí expertov, ktoré sa konalo v utorok 22. októbra 2024 v rakúskom mestečku Hollabrunn.