Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 27.11.2009 - 18:53  //  aktualizácia: 27.11.2009 - 18:53  //  zobrazené: 898

Prišli sme o licenciu na ZZS. Stanovisko riaditeľky Polikliniky, n.o.

poliklinika.jpgZačiatkom novembra zostali pracovníci Záchrannej zdravotnej služby  (ZZS), vedenie Polikliniky Senica, n.o., samospráva mesta   a verejnosť zaskočená informáciou, že senická Poliklinika  prišla o licenciu na prevádzkovanie ZZS. Stalo sa tak v 2. kole tendra, keď ju Ministerstvo zdravotníctva  nepozvalo ani do výberového konania. Konkrétne dôvody ministerstvo oficiálne neuviedlo. Len kuloárové informácie prezradili, že žiadosť údajne nespĺňala  všetky formálne náležitosti. V tendri uspela súkromná spoločnosť Live Star Emergency z Limbachu, ktorá začne v Senici prevádzkovať ZSS od 1. apríla 2010.Táto téma zarezonovala aj na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Senici 12. novembra, kedy poslanec Milan Podhoráni  vyjadril sklamanie nad tým, že vo výberovom konaní na prevádzkovanie ZZS doterajší držiteľ licencie neuspel, hoci spĺňa všetky predpoklady. Do vynikajúceho materiálneho i personálneho vybavenia ZZS bolo vložených veľa investícií finančných i ľudských, aby ZZS plnila svoje poslanie pri záchrane životov na vysokej úrovni. Primátor mesta Ľ. Parízek tlmočil  rozčarovanie  nad pochybným  výberom  a zdôraznil, že zmenou prevádzkovateľa ZZS môže byť   ohrozený  kvalitný výkon zdravotnej starostlivosti v meste i regióne. Situáciou okolo ZSS sa zaoberali aj poslanci NR SR  V. Novotný a P. Markovič.  Rokovali s riaditeľkou Polikliniky Senica, n.o, navštívili záchranárov a presvedčili sa o špičkovom vybavení stanice. Podľa primátora Mesto Senica požaduje  zmenu súčasného rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR.

O stanovisko sme požiadali riaditeľku Polikliniky, n.o. Senica Alenu Kovačičovú, ktoré uverejňujeme v plnom znení.


Vážení obyvatelia Senice a okresu Senica,

považujem za svoju povinnosť informovať vás o ďalšom pôsobení záchrannej zdravotnej služby – rýchlej lekárskej pomoci v Senici a okrese Senica. V súčasnosti, až do 31.marca 2010, záchranku prevádzkuje Poliklinika Senica, n.o. Poliklinika investovala  na  materiálne, technické a priestorové vybavenie stanice záchrannej zdravotnej služby sumu 222 tisíc eur (6,7 mil. Sk), aby splnila požiadavky kladené na vybavenie stanice záchranky a sanitky AMBULANCIA. Vlastníme dve sanitky Mercedes, plne technicky vybavené, ako jeden z prvých poskytovateľov záchranky na Slovensku sme zabudovali telemetrický prenos EKG priamo zo sanitky do kardiocentra v Bratislave, sanitky sú klimatizované. Personálne obsadenie tvoria lekári, záchranári a vodiči - sanitári. Všetci záchranári majú vysokoškolské vzdelanie na úrovni bakalár (4)  alebo magister (4), len jeden ešte študuje na VŠ popri zamestnaní. Podľa vyhlášky má byť posádka v zložení lekár, záchranár a vodič - sanitár. Naše posádky boli posilnené o ďalšieho záchranára preto, lebo doba dojazdu s pacientom do nemocnice je 25 až 45 minút a náročné výkony v sanitke AMBULANCIA, v ktorej sa poskytuje prednemocničná starostlivosť pacientovi v tiesni, sa zvládajú v prospech pacienta lepšie v tomto rozšírenom tíme. Vybudovať dobre zohratý tím záchranárov trvá 2-3 roky. Pri zásahoch, keď aj sekundy môžu rozhodovať nielen o kvalite ďalšieho života pacienta, ale aj o jeho prežití, je veľmi dôležité, či je tím zohratý alebo nie. My sme takýto tím budovali od roku 2003 a môžem prehlásiť, že je na vysokej profesionálnej úrovni a zvláda na najvyššej úrovni svoje povinnosti. Žiaľ, 31. marca 2010 ho rozpustíme.

Záchranky sa od roku 2005 stali zaujímavé pre prevádzkovanie z dôvodu ich nového  finančného ohodnotenia. Zo stratových pracovísk, ktoré sme napriek tomu prevádzkovali, sa stali lukratívne „hrozienka“ v zdravotníctve, podobne ako je zdravotná doprava, dialýza, CT, magnetická rezonancia. A začal boj o „kšeft“. Mesačný príjem je paušál vo výške 27 883 eur plus za každý najazdený kilometer 0,7 eura plus platby za lieky. Výsledná mesačná suma je cca 32 tisíc eur (960 tisíc Sk). Kto prevádzkuje napríklad 30 takýchto staníc ZZS, má ročný zisk najmenej 1 mil. eur (30 mil. Sk). Samozrejme nemôže mať 4-člennú posádku a ďalšie nadštandardné prvky, lebo by si znižoval zisk. Keď záchranku prevádzkuje organizácia, ktorá zároveň prevádzkuje aj finančne podhodnotené výkony, v priemere má šancu držať sa v celkovej bilancii „nad vodou“.


Výherca výberového konania na stanicu ZZS v Senici musel deklarovať výberovej komisii, že má okrem technicky vybavených sanitiek, priestorov pre stanicu, prístrešok pre sanitku aj personál. Nechápem preto, ak toto všetko splnil, ako je možné, že oslovuje náš personál a najmä hľadá lekárov pre stanicu v Senici a Gbeloch, ktorú tiež získali. Bude zaujímavé sledovať, ako  a na akej úrovni bude zabezpečovať svoje povinnosti. Logicky by sme mali vyžadovať, aby ich poskytoval lepšie ako naša organizácia.


Úradníci od stola odpísali našu prevádzku záchranky bez toho, aby reálne videli ako funguje, akú má úroveň. Táto vláda sa pasuje do role sociálnej vlády a tvrdí, že robí všetko pre „ľud tejto krajiny“. Môj názor je, že výber poskytovateľov záchraniek je proti „ľudu tejto krajiny“ a je pre pár vyvolených v tejto krajine, ku ktorým naša poliklinika nepatrí.


Od 1. apríla 2010 (a nie je to „apríl“) bude záchranku v Senici prevádzkovať nový prevádzkovateľ. Obavy, že bude v Senici záchranka zrušená nemusíte mať. Veríme, že všetci, ktorí ste potrebovali zásah našich záchranárov pre seba či svojich blízkych ste boli s našimi službami spokojní.

Prajem vám pevné zdravie a všetko dobré.


bar

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!