Trináste koliesko na Záhoráckej stene slávy patrí výtvarníkovi a pedagógovi Štefanovi Orthovi
Záhorácka stena slávy, ktorá je osadená na dome kultúry, je od štvrtka 3. augusta bohatšia o ďalšie, v poradí už trináste ozubené koliesko. Nesie meno rodáka z Gajár - výtvarníka a pedagóga Štefana Ortha, dlhodobo žijúceho a pôsobiaceho v Senici.
Pred slávnostným odhalením ozubeného kolieska sa prítomným a predovšetkým jubilujúcemu umelcovi prihovoril zástupca primátora Senice Filip Lackovič, ktorý podčiarkol jeho komplexnú osobnosť ako etablovaného výtvarníka, reportážneho i dokumentárneho fotografa, ale aj kurátora a v neposlednom rade veľmi obľúbeného pedagóga a tiež organizátora: „Vašu úprimnú radosť a tiež nadšenie pre výtvarné umenie, ktoré sa vo vás zrodilo už v útlom veku, ste dokázali úspešne preniesť a zapáliť aj v srdciach oboch vašich synov. Na mňa osobne z vašich obrazov - najmä krajiniek - sála harmónia, pokoj a radosť.
Ako pedagóg na Základnej umeleckej škole v Senici, na ktorej pôsobíte už viac ako 30 rokov, ste zanechali hlbokú stopu v srdciach mnohých mladých nádejných umelcov. Vaša oddanosť a vášeň pre umenie snáď nemá medze. S láskou a trpezlivosťou ste nasmerovali a vychovali mnoho talentovaných jednotlivcov, ktorí sa pod vaším vedením stali skutočnými výtvarníkmi. A čo je viac, vaše srdce sa neobmedzilo iba na mladých, pretože veríte, že nikdy nie je neskoro začať rozvíjať svoje záľuby a talenty. Vaša múdrosť a podpora nám pripomínajú, že umenie je nástrojom pre každého bez ohľadu na vek.“
Nasledovalo spoločné odhalenie ozubeného kolieska s menom Štefan Orth – pedagóg, výtvarník. Očividne dojatého Štefana Ortha prišli na slávnostné odhalenie nového kolieska na Záhoráckej stene slávy s jeho menom podporiť aj starosta jeho rodnej obce Gajary Martin Rybecký a tiež zástupkyňa starostu partnerského mesta Veľké Pavlovice Renata Blahová. Štefan Orth sa približne o 90-tych rokov veľmi aktívne angažoval aj v nadväzovaní zahraničných spoluprác a partnerstiev. Takou bola napríklad spolupráca s rakúskou hudobnou strednou školou v Dürnkrute – kde došlo na výmenné výstavy, koncerty, spoločné plenéry. Obdobným spôsobom sa angažoval v rámci spolupráce s partnerskými mestami Senice v poľskom Pultusku a tiež vo Veľkých Pavloviciach. „Teší ma, že sa mi snáď podarilo odovzdať svoje skúsenosti ďalej - nielen svojim žiakom, z ktorých sú mnohí úspešnými výtvarníkmi, architektmi alebo grafikmi, ale že mám nasledovníkov aj priamo v rodine. Syn Štefan je reštaurátorom pre maľby, syn Martin sa zasa venuje reštaurovaniu sôch, s oboma som pracoval i spoločne vystavoval. Dokonca aj manželka Daniela vyštudovala keramikárstvo a pochádza z rodiny Martina Benku z Kostolišťa,“ odhalil rodinné umelecké zázemie Štefan Orth.
Dnes v senickej ZUŠ-ke Štefan Orth vedie výtvarné vzdelávanie aj pre dospelých: „Ide o štvorročné štúdium vo výtvarnom odbore pre dospelých, ktoré vzniklo tak akosi spontánne, keď ma oslovili s touto otázkou dospelí záujemci. Nuž a keď ostatní videli, že takéto vzdelávanie má zmysel a že sa dostavujú výsledky, pribúdali ďalší a ďalší,“ vysvetľuje vznik štúdia pre dospelých Š. Orth.
Po slávnostnom odhalení kolieska sa prítomné obecenstvo presunulo do Záhorskej galérie Senica, kde už bola pripravená vernisáž jeho výtvarnej tvorby s názvom „Z krajiny do krajiny“, ktorú zostavila kurátorka Božena Juríčková. Obsahuje široký záber bohatej tvorby umelca, ktorý 14. augusta oslávi svoje 80. narodeniny. Najmä krajina, príroda, stromy a voda sú nosnou témou výtvarnej tvorby Štefana Ortha, ktorý začínal olejomaľbami a neskôr prešiel na akryl. Do svojich obrazov vpravil výjavy z okolitej krajiny, kde práve v tom-ktorom období žil a pôsobil. V jeho obrazoch tak nájdete zachytené krajiny z okolia rodných Gajár, Kútov, kde 15 rokov učil a v neposlednom rade je v nich zastúpená aj príroda z okolia Senice, kde umelec žije a pôsobí už 40 rokov. Výstava, ktorá je inštalovaná v priestoroch Záhorskej galérie Jána Mudrocha a tiež v Záhorskom osvetovom stredisku Senica, potrvá do 10. septembra.
-tam-