Zmena zberu plastov a tetrapakov
Zmena zberu plastov a tetrapakov
Zhruba pred mesiacom dostali obyvatelia Senice z rodinných domov do schránok informáciu o zmene zberu plastov a tetrapakov. Táto zmena spočíva vo výmene vriec na triedenie plastového odpadu. Hrubšie vrecia, ktoré obyvatelia mohli napĺňať opakovane, nahrádza sada jednorazových žltých vriec.
Nové vrecia pracovníci Technických služieb Senica rozvážali po domácnostiach. Kto nebol zastihnutý doma, má možnosť si vrecia vyzdvihnúť na adrese Technických služieb. „Tieto vrecia rozdávajú zamestnanci Technických služieb pri vynášaní smetí v dopoludňajších hodinách, čo je problém u tých, ktorí sú už v práci. Mohli by si občania zájsť na Technické služby pre tieto sáčky, ale starší občania sa sťažujú, že pre nich je to ďaleko, tak prečo by tie sáčky aj s podpisovým hárkom nemohli byť napr. v Infosene?“, spýtala sa vo svojej interpelácii poslankyňa MsZ Ľubica Vyletelová. Mesto Senica okamžite zareagovalo a pre lepšiu dostupnosť sú vrecia k dispozícii aj v pokladni a na informáciách Mestského úradu v Senici, kde si ich môžu obyvatelia vyzdvihnúť po preukázaní sa občianskym preukazom a na protipodpis počas úradných hodín.
Naplnené jednorazové vrecia budú v deň zberu odobraté spolu s obsahom, nebudú sa vracať, ako tomu bolo doteraz a pre ďalší zber použijú obyvatelia ďalšie žlté vrece/vrecia zo sady. Sada obsahuje 24 ks vriec. Po minutí jednorazových vriec je možné si ďalšie vyzdvihnúť na vyššie spomínaných miestach, prípadne je možné vykladať plasty i v iných jednorazových vreciach. Domácnosti, ktoré používajú nádoby na separovaný zber, môžu ich používať naďalej. Vrecia, ktoré sa používali doteraz sa môžu po naplnení naďalej vykladať. Ak budú opotrebované, budú pri zbere postupne odoberané.
„Vplyv na výmenu vriec mali hlavne ekonomické ukazovatele a to ušetrenie nákladov na zber ( skrátenie čau vývozu) ale i hygienické hľadisko, kde viacnásobné vrecia zapáchali a boli znečistené, prípadne ich odniesol vietor a poletovali po uliciach,“ vysvetľuje dôvod výmeny vriec Ing. Marián Fojtlín z TS.
Technické služby Senica postupne pristúpia k výmene aj ostatných farieb vriec na separovaný odpad.
Od žltého vreca k žltému vrecu
Mnohých napadne otázka, či touto výmenou vriec za jednorazové, nevznikajú ďalšie zbytočné plasty. Tieto sáčky sú z recyklovaného materiálu. A ich kolobeh je takýto:
Všetko začína práve u vás doma. Pri správnom triedení končí v žltom vreci plastový odpad, akým sú PET-fľaše, obaly z pracích a čistiacich prostriedkov, ako i plastové sáčky a obaly. Zberová spoločnosť vezme zo žltých vriec vytriedené plasty, ktoré sa dotrieďujú na triediacej linke. Zo zmesi plastov putujúcej na páse sa vyberajú PET fľaše, fólie (medzi nimi i samotné žlté vrece) a ostatné druhy, keďže každý má špeciálne spracovanie. Pracovníci z pásu vyhadzujú i nečistoty, ktoré do plastov nepatria. Roztriedené druhy plastov sa po pretriedení lisujú do balíkov a odvážajú na spracovanie k recyklátorom.
Výsledkom recyklácie plastov býva tzv. regranulát, čo je vstupná surovina na výrobu nových plastov. Plasty sa totiž väčšinou vyrábajú z malých guľôčok materiálu (granulátu), ktorý sa zohrieva a následne vytláča do foriem. Regranulát je vlastne rovnaká vstupná surovina na výrobu plastu, ktorá však nebola vytvorená z ropy, ale z vytriedeného odpadu.
Regranulát sa dodatočne „vyperie“, aby bol pripravený na ďalšiu úpravu takzvaným extrudovaním. To je výrobný proces, pri ktorom je za pomoci teploty a tlaku pôvodný materiál roztavený, vytlačený do výsledného tvaru a v chladiacej vani je ochladený, potom osušený, a narezaný na požadovanú dĺžku.
Pridaním farbiva do suroviny možno novú fóliu farebne upravovať a k vám sa znova dostáva vo forme žltého vreca – na odpad. Na výrobu 1 tony plastov sa spotrebuje až 2,5 tony ropy. Toto množstvo ropy je možné nahradiť 1,2 tonami zberových plastov. Pri takejto recyklácii dochádza k 97% úspore energií oproti výrobe z ropy. Ďalší dôvod, prečo sa oplatí odpad triediť a recyklovať. Preto vy len trieďte a o ostatné sa postaráme my.
Majte na pamäti nasledovné pravidlá:
- Snažte sa odpad netvoriť vôbec.
- Zálohované obaly nepatria do koša, vráťte ich do predajne.
- Dodržiavajte farebnú abecedu triedenia: sklu patrí zelená, papieru modrá, plastom žltá, kovom červená a nápojovým kartónom oranžová farba. Napovie Vám aj označenie na obale.
- Len vytriedený odpad sa dá zhodnotiť a recyklovať.
- Trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK.