Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Športové spravodajstvo
publikované: 09.11.2023 - 14:34  //  aktualizácia: 09.11.2023 - 14:37  //  zobrazené: 704

Štyri tituly majstrov Českej republiky v karate

Veľmi úspešne skončil pre karatistov Hanko Kai  Senica 29. ročník  Majstrovstiev  Českej republiky v karate  goju. Štýl go-ju ( japonsky polotvrdý) patrí medzi 4 najrozšírenejšie štýly karate vo svete. Na český šampionát v tomto štýle 4. 11. 2023 v Brne  sa kvalifikovalo iba najlepších 8 pretekárov v jednotlivých kategóriach z 3 kôl Národných pohárov v Hustopečiach, Prostějove a Kromeříži. Medzi českú špičku sa prebojovalo aj 9 pretekárov Hanko kai Senica, ktorý v moravskej metropole patrili k najlepším, keď získali 4 tituly majstra ČR a celkom 8 medailí - 4 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové. Hlavne najmladší senickí žiaci, ktorí začali súťažiť iba tento rok, sa neustále zlepšovali každý turnaj a v každej kategórii kde nastúpili, patrili na tatami medzi najlepších. Presadzovali sa presnou technikou, rýchlosťou i koncentráciou na každý úder či kop. Chlapci a dievčatá už v ôsmich rokov ukázali, že športovým majstrovstvom v cvičení kata či zápase kumite patria do medzinárodnej špičky.

Najúspešnejším pretekárom a dvojnásobným šampiónom ČR 2023 sa stal 9-ročný Martin Gažo, 7. Kyu - žltý opasok, ktorý zvíťazil v Kata i kategórii Kumite Beginner mladší žiaci 8-9 rokov. Talentovaný Martin zvíťazil vo všetkých vyraďovacích zápasoch, vo finále kata porazil Hrnčířa (Nidošinkan Brno), vo finále kumite dôraznými údermi a presnými kopmi na hlavu porazil Šetinu (K4 Hodonín) a zaslúžene si na stupni víťazov prebral dvakrát zlatú medailu a poháre pre víťaza od predsedu Českého zväzu karate J. Bočka. Svoj prvý triumf na turnaji karate oslavoval v Agility starších žiakov 12-13 rokov Jakub Svoboda. Na svojej druhej súťaži v Čechách potvrdil držiteľ bielo-žltého opasku – 8.Kyu, svoj talent a získal zlatú medailu za 1. miesto. Už skúsená pretekárka a majsterka ČR Karin Krúžeková - 4 Kyu, nedala precíznym prevedením náročných, majstrovských kát Kururunfa  a Suparinpei  najmenšiu šancu svojim súperkam v kata žiačok 10-11rokov , vo finále deklasovala rozdielom triedy Woffovú (Dragons Rosice) a suverénne zvíťazila. Zo siedmich začiatočníkov z B-družstva Hanko kai, ktorí prvý raz štartovali na českom šampionáte, podal vynikajúci výkon i mladší žiak Tomáš  Jankovič - 8 Kyu, získal striebro v Kumite Baloon. Bronz pridali Adela Gažová 7. Kyu, v Kata Beginner mliadšie žiačky 8-9 r. a SAMUEL OTRUBČÁK 2. Kyu, v kata juniorov. Senických pretekárov kompetentne koučoval M. Gažo, 1.Dan. Tréneri  Hanko Senica M. Čulen 9. Dan a J. Rehuš 5. Dan sú aj rozhodcovia najvyššej 1. triedy v kata i v kumite a na českom šampionáte rozhodovali, MUDr. Čulen naviac plnil i funkciu lekára pri kumite.  Aj zásluhou tradične dobrej priateľskej atmosfére na turnajoch goju a dlhoročným výborným, kamarátskym vzťahom medzi pretekármi, trénermi i rozhodcami prebehol celý šampionát v duchu fair play, bez sťažností a zranení.

Najbližšie vycestujú senickí karatisti na domáci, slovenský turnaj. Tentoraz si budú merať sily so slovenskými vrstovníkmi na 1. kole krajskej súťaže Bratislavského pohára vo Viničnom. Krajské súťaže sú zároveň vhodnou príležitosťou na prvé otestovanie nových pretekárov, začiatočníkov, ktorý sa javia ako najperspektívnejší z tradičného, septembrového náboru. Nové disciplíny pre začiatočníkov dovoľujú teraz súťažiť v karate bez kontaktu i začiatočníkom. Pri známej náročnosti a vysokej odbornosti tréningov v senickom klube majú všetky predpoklady stať sa úspešnými športovcami. Najlepší z 3 kôl turnajov krajského zväzu – Bratislavskej únie karate postupujú na Majstrovstvá Slovenska. Seničania budú chcieť určite nadviazať na tohtoročnú, veľmi úspešnú sezónu, keď sa zo žiadneho turnaja nevracali bez medailí.  Množstvo cenných kovov a titulov majstra ČR je zároveň výbornou motiváciou pre mladých karatistov do ďalšieho tvrdého tréningu i potvrdením správneho smerovania pre trénerov Hanko Kai Senica. Budúci rok oslavuje Hanko Kai Senica veľké a na Slovensku zriedkavé jubileum – 50 rokov od založenia v r. 1974. Klub majstrov Slovenska, Európy i sveta bude určite pracovať na tom aby bol stále v špičke tohto atraktívneho bojového umenia a olympijského športu.