Výstava Nikolaj Feďkovič
Záhorská galéria J. Mudrocha v Senici a Galéria u anjela v Kežmarku pozývajú na otvorenie výstavy Nikolaj Feďkovič, ktoré sa uskutoční 05. 04. 2018 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch ZGJM v Senici. Výstava potrvá do 27. 05. 2018.
Nikolaj Feďkovič je meno dobré známe znalcom umenia. Veď už v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa o ňom velmi pozitívne a obdivne vyjadrovali takí umelci ako boli Albín Brunovský či Vladimír Kompánek. Aj keď bol vždy solitérom , kunsthistorici ho radi zaraďovali do prúdu slovenskej imaginatívnej maľby. Spolu s nimi vystavoval /napr: s V.Žilinčanovou/ a úspešne prezentoval slovenské umenie v zahraničí. Autor predstavuje v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici výber z celoživotnej tvorby. Sériu portrétov a láskyplných rodinných podobizní, ktoré vytvoril v priebehu troch desaťročí. Intímne výpovede striedajú zátišia, kaligrafické práce, obľúbené diela s témou Plavcov v skalách , koní, triptychy ako Titanic, spektakulárny Kolínsky dóm. Kompletný cyklus Tarotov - veľkolepé stvárnenia ľudských osudov a nekonečných príbehov života. Virtuózny a divácky nesmierne príťažlivý fascinujúci pohľad na svet a dianie okolo nás.
Výstava ponúka nový uhol pohľadu na rozmanité umelecké kreácie a smerovania neustále hľadajúceho umelca. Odhaľuje divákovi neznáme diela a nepoznané súvislosti.
Ojedinelý maliarsky rukopis inšpirovaný holandskou žánrovou maľbou 17.storočia, maľovaním ikon, ruskými portrétistami, Lipskou školou , magickým realizmom Wernera Tubke a najlepšími európskymi tradiciami.
Prezentuje cyklus dosiaľ nevystavovaných kaligrafických prác. S láskou a nadšením študoval a objavným spôsobom interpretoval spojenie portrétov a kaligrafie. Realizoval ich predovšetkým v prepise básnických textov Sama Bohdana Hroboňa a nemeckého básnika Holderlina. Kaligrafiu vyučoval už v Košiciach na SUPŠ a po emigrácii na akadémií v Heneffe, pri Kolíne nad Rýnom. Už počas pražských štúdií ho inšpiroval jedinečný znalec a obdivovateľ kaligrafie Zdeněk Sklenář, autor svetového mena. Prvotné impulzy a zamyslenia prichádzali v útlej mladosti nad liturgickými textami písanými v staroslovienčine a v cyrilike, ktoré si najskôr prezeral a neskôr čítal so starým otcom. Encyklopedické vedomosti z dejín umenia ho priviedli nielen k úžasným staromajstrovským technikám maľby, ale aj k dekorovaniu a dotváraniu maľby rímskou kapitálou. Písmom, ktorým sa písali európske dejiny. Od ľahko čitateľných foriem prechádza k hravej ornamentálnej dekoratívnosti. Tu sa význam textu stráca na úkor krásy a formy. Kaligrafické básne autora vyznievajú ako nádherná melodická hudobná skladba. Majú svoj rytmus, gradáciu, vyvrcholenie a dramaticky záver. Excelentným príkladom použitia kaligrafie je Portrét S. B. Hroboňa. Epicentrum, doslova srdce diela tvorí fyzická podoba sediaceho muža, štúrovského mesianistického básnika. Široký mohutný rám je celý pokrytý plastickou kaligrafiou a drobným písmom. Virtuózna spleť kriviek diagonálne pretína obraz a dotvára minuciózne napísaný text básne. Formátom neveľký obraz poskytuje predstavu akým majstrom kaligrafie je Nikolaj Feďkovič. Akoby všetky čiary, krivky, zamotané špirály poukazovali na neuveriteľný, zložitý, životný príbeh. Vytvoril manuskriptá bohatého a dramatického životného osudu.
Životopisné údaje
1945 Narodil sa 13. mája v Užhorode v Československu v rodine mostného inžiniera a maliarky
1946 Po odtrhnutí Podkarpatskej Rusi rodina za dramatických okolností presídli do Michaloviec, kde autor vyrastá
1961- 1965 absolvuje Strednú školu umeleckých remesiel v Brne prof. Zdeňka Sklenáře.
1969 – 1970 V rámci odbornej praxe vytvára návrhy na nástennú maľbu pre gréckokatolícky Kostol v Michalovciach
1972 Absolvuje štúdium na oddelení užitej maľby VŠUP v Prahe u prof. Zdeňka Sklenáře.
Ožení sa s akad. maliarkou Vierou Čudrnákovou. Pôsobí v Prahe ako slobodný umelec
1976 V novembri nastupuje ako učiteľ odborných predmetov na oddelení výstavníctva SUPŠ v Košiciach.
1977 Presťahuje sa s rodinou do Košíc. Stáva sa vedúcim oddelenia výstavníctva na SUPŠ v Košiciach.
1980 Zakladá a vedie reštaurátorsko-konzervátorské štúdium, vyučuje predmet tabuľová a nástenná maľba). Zúčastňuje sa 30teho medzinárodného plenéru v Maďarsku (Hajdúböszörményi), kde získava na výstave I. cenu Miklosa Káplára.
1983 Vystavuje na jesennom salóne v Paríži. Maľuje 14 obrazov Krížovej cesty pre grécko-katolícky kostol v Lesnom, okres Michalovce. Natrvalo opúšťa svoj byt a ateliér Pod Vyšehradom v Prahe 4, v ktorom žil a pracoval v letných mesiacoch.
1984 Vystavuje na 16. medzinárodnom festivale maliarstva v Cagnes-sur-Mer vo Francúzsku. Zúčastňuje sa na III. medzinárodnom maliarskom plenéri v Starej Zagore v Bulharsku.
1988 Začína pôsobiť ako riaditeľ Strednej umelecko-priemyselnej školy v Košiciach
1989 V lete odchádza z politických dôvodov do exilu do Spolkovej republiky Nemecko, usadzuje sa v meste Bergisch Gladbach pri Kolíne nad Rýnom.
1990 V novembri ukončuje jednoročné štúdium na FAW Köln (Fortbildungsakademie für Wirtschaft) a súčasne vystavuje v priestoroch akadémie. Pracuje od tohto času ako slobodný umelec.
1994 Spolupracuje s reštaurátormi Kolínskeho Dómu (Maul-Bäumling) na freskách hradu Rheydt (Mönchen Gladbach). Stáva sa členom medzinárodného kruhu umelcov v Inter Art Galerie Reich, nachádzajúcej sa v centre Kolína, v jeho obchodnej časti, kde až do roku 2010
pravidelne na všetkých prehliadkach vystavuje.
1995-2010 V januári začína pôsobiť na najväčšej súkromnej Akadémii realistického v Nemecku, RSKA v Hennefe pri Kolíne nad Rýnom, ako docent v slobodnom povolaní pre predmety Kaligrafia a Maľba a ilustrácie.
1995 Svoje diela predstavuje na putovnej výstave po siedmich štátnych galériach na Slovensku (Orbis pictus).
1997 Zúčastňuje sa na internacionálnej výstave Linea-Art-Gent s bruselskou galériou Tempera.
2000 – 2001 V decembri 2000 získava pri príležitosti výstavy svojich kaligrafických a maliarskych diel v Galérii Miro na Hradčanoch v kostole Svätého Rocha Praha „Cenu umenia Európskej únie Ars „
2010 Od roku 2010 žije a tvorí v slobodnom povolaní v Košiciach.
2010 Spolupracuje s Galériou u anjela v Kežmarku
2014 Získava cenu Miklosa Kaplára , cenu víťazov všetkých 50 ročníkov Hajdubosormeny
2014 vystavuje v Galerii SPP v Bratislave
2015 Cyklus výstav pri príležitosti 70tych narodenín autora, organizovaný Galériou
u anjela v Kežmarku pod názvom Tour 2015 na Slovensku, Česku a Ukrajine
2017 Múzeum Lofller, Família Fedkovič
Bol nominovaný na Krištáľové krídlo 2016, ocenenie najvýznamnejších osobností roka Slovenskej republiky.
Zastúpenie v zbierkach na Slovensku:
Galéria M.A.Bazovského, Trenčín
Liptovská galéria, P.M.Bohúňa
Oravská galéria , Dolný Kubín
Slovenská národná galéria, Bratislava
Východoslovenská galéria, Košice
Galéria Petra Matejku, Nové Mesto nad Váhom
Autor je zastúpený v súkromných zbierkach v celej Európe a v USA