Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Projekty EU
publikované: 16.01.2025 - 10:01  //  aktualizácia: 07.03.2025 - 13:05  //  zobrazené: 268

Education for Tomorrow SK-AT / Vzdelávanie pre zajtrajšok

Názov projektu:
Education for Tomorrow SK-AT ("Vzdelávanie pre zajtrajšok")

Akronym projektu: eTOM SK-AT

Kód projektu: 404401DJQ2

Operačný program: Interreg VI-A Slovenská republika - Rakúsko

Spolufinancovaný z: Európsky fond regionálneho rozvoja

Prioritná os: 3. Sociálnejší cezhraničný región

Špecifický cieľ: 3.1 Zlepšenie rovného prístupu k inkluzívnym a kvalitným službám v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a celoživotného vzdelávania rozvíjaním dostupnej infraštruktúry vrátane posilňovania odolnosti pre dištančné a online vzdelávanie a odbornú prípravu
 


Projekt "Vzdelávanie pre zajtrajšok" nadväzuje na predchádzajúce projekty: Interkulturálne vzdelávanie detí a dospelých (IB-KE) realizovaný v rokoch 2009 – 2012 a Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov (IB-KSP) realizovaný v rokoch 2012 – 2014,  Kooperácie v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT realizovaný v rokoch 2017 – 2020 a projekt Kooperácie v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT_bilingválne realizovaný v rokoch 2021 - 2022.
 
Projekt s názvom "Vzdelávanie pre zajtrajšok" (eTOM SK-AT) si kladie za cieľ podporiť cezhraničnú spoluprácu v oblasti vzdelávania a vypracovať jedinečný vzdelávací program eTOM pre pedagogických zamestnancov v pohraničnej oblasti. Tento program sa zameriava na podporu kompetencií budúcnosti (vytvorenie modelu 7K) v oblastiach životné prostredie/klíma a komunikácia. Je určený pre prvé dva stupne vzdelávania (predprimárne a základné). Novinkou pri vytváraní vzdelávacieho program je aj aktívne zapojenie detí. Hlavným zámerom nášho úsilia je dosiahnuť premenu a posilnenie oboch vzdelávacích systémov, s cieľom spoločne vytvoriť svet, ktorý bude spravodlivejší a udržateľnejší.
V tomto snažení nám ide o podporu environmentálneho vzdelávania, ocenenie kultúrnej rozmanitosti, podporu ovládania jazykov susedných krajín (konkrétne nemčiny a slovenčiny), ako aj viacjazyčnosti. Aby sme tieto ambiciózne zámery dosiahli, zakladáme priamo v pohraničnom regióne dvojjazyčné vzdelávacie inštitúcie (bilingválne SK-AT pilotné materské školy). Súčasne sa v zapojených regiónoch a mestách usilujeme o podporu materských a základných škôl, ktoré kladú dôraz na jazykové/viacjazyčné vzdelávanie.

Tieto aktivity budú podporované a sprevádzané regionálnymi kompetenčnými miestami partnerských organizácií, ktoré navzájom zdieľajú svoje skúsenosti a poznatky, čím sa buduje rozsiahla cezhraničná sieť spolupráce. Súčasťou tejto siete je aj vznik cezhraničného digitálneho kompetenčného centra, ktoré sa zameriava na podporu jazykového vzdelávania a umožňuje šírenie odborných vedomostí prostredníctvom digitálnych nástrojov a platformy.

Kľúčovú úlohu zohrávajú pedagogickí zamestnanci, ktorí majú na starosti prenos poznatkov a obsahu. Pre nich budú pripravované školenia a participatívne workshopy. Tie umožnia vytváranie flexibilných a použiteľných konceptov, ktoré zohľadňujú potreby cieľových skupín.

Na efektívne zdieľanie získaných poznatkov a skúseností sa, v spolupráci so synergickými projektmi eTOM AT-CZ und eTOM AT-HU, vytvorí digitálna platforma s názvom eTOM. Táto platforma nebude len digitálnou databázou, naplnenou cennými odporúčaniami, ale živo a interaktívne zachytí celý priebeh projektového procesu. 

 

Riadenie, harmonogram

Hlavným partnerom a koordinátorom projektu je Úrad dolnorakúskej krajinskej vlády, odd. materské školy. Celkom je do projektu zapojených 135 slovenských a rakúskych vzdelávacích inštitúcií.

 

Projektoví partneri:

Amt der Niederösterreichischen Landesregierung, Abt. Kindergärten(LP)

Mesto Senica

Mestská časť Bratislava Nové Mesto

Bildungsdirektion für Wien, Europa Büro

ÖsterreichischeKinderfreunde, LandesorganisationWien

Amt der burgenländischen Landesregierung, Abteilung 7-Bildung, Kultur und Wissenschaft

 

Strategickí partneri:

Bildungsdirektion Niederösterreich

Verein EFSZ-Europäisches Fremdsprachenzentrum des Europarates

Bratislavský samosprávny kraj

Pedagogická fakulta UK v Bratislave

 


Na základe predchádzajúcich skúseností a najväčšieho počtu zapojených škôl opäť zastáva pozíciu hlavného cezhraničného partnera MESTO SENICA. Mesto Senica administratívne a implementačne zastrešuje 2 mestá a 8 obcí okresu Senica:  Sobotište, Smrdáky, Koválov, Hlboké, Dojč,  Borský Svätý Jur, Moravský Svätý Ján, Sekule, Saštín –Stráže.

Projekt je z hľadiska rozvoja nášho prihraničného  územia kľúčový. Rozvíja dlhodobú spoluprácu cezhraničných inštitúcií a zvyšuje kvalitu vzdelávania v prihraničnom území v súlade s cieľmi rozvoja Trnavského samosprávneho kraja TTSK, mesta Senica a obcí okresu.

Administratívny, finančný manažment a organizáciu  aktivít projektu zabezpečí Referát regionálneho rozvoja mesta Senica.  
Zapojené obce okresu sa na základe dohody o spolupráci s mestom budú finančne spolupodieľať na spolufinancovaní a realizácii projektu formou predfinancovania aktivít. Dĺžka realizácie projektu  je 24 mesiacov (október 2023 - august 2026).
 

Celkový rozpočet projektu je 3 678 997,60 €. Rozpočet mesta Senica a obcí v jeho zastúpení je 709 901,04 €.

 

Harmonogram projektu:
Začiatok realizácie hlavných aktivít projektu:     október 2023
Ukončenie realizácie hlavných aktivít projektu:  august 2026

 

Miesta realizácie projektu:

Štát

Vyšší územný celok

Okres

Obec

Rakúsko

Nordburgenland

 

 

Rakúsko

Wien

 

Wien

Rakúsko

Wiener Umland/Nordteil

 

Gänserndorf

Rakúsko

Wiener Umland/Sudteil

 

Bruck an der Leitha

Slovensko

Bratislavský kraj

Bratislava III

Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Slovensko

Trnavský kraj

Senica

 Senica

Sobotište

Smrdáky

Koválov

Hlboké

Dojč

Borský Svätý Jur

Moravský Svätý Ján

Sekule   

Šaštín-Stráže

 

Publicita:

 

 

 

FOTOGALÉRIA

PRÍLOHY

Plagát

(pdf - 1.66 MB)

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!