Skip Navigation or Skip to Content
Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 15.04.2021 - 15:45  //  aktualizácia: 15.04.2021 - 15:51  //  zobrazené: 1573

NOVINKA: Založte si predzáhradku pri bytovom dome, pomôžeme radami i finančne

Jar je ideálnym obdobím na vysádzanie a zakladanie záhonov. Vysádzať a skrášľovať si svoje okolie môžu teraz nielen obyvatelia rodinných domov, ale aj bývajúci v bytových domoch na senických sídliskách. Viaceré bytovky majú svoje okolie už teraz pekne upravené. I mnohí ďalší by možno chceli okolie svojho bydliska skrášliť, nevedia však ako na to. Mesto Senica prichádza s novinkou, ako pomôcť pri revitalizácii tzv. predzáhradiek a pomoc od mesta bude nielen v podobe rád a odporúčaní, ale aj finančná. O takúto finančnú pomoc môžu obyvatelia senických bytových domov požiadať od 15. apríla do 15. júna.

 

Priložte ruky k dielu

Výsadba predzáhradky môže byť zábavná, skrášli ulicu a v lete ochladí okolie bytových domov. Vďaka vyššej zeleni spraví mesto odolnejším voči klimatickým zmenám a je dobrá aj pre vtáky a hmyz. Predzáhradky tvorí pás rastlín vysadený popri fasáde domu, najmä pri hlavných vchodoch do bytoviek, no môžu byť zakladané aj zo zadnej strany domov. Každá popínavá rastlina, šalvia alebo slnečnica spríjemní pouličnú scenériu. Spravte spolu s nami mesto pestrejším.

 

Výsadba na verejnom priestranstve má svoje pravidlá

Ak chce niekto sadiť na verejnom priestranstve, alebo na pozemku, ktorý nie je v jeho vlastníctve, musí mať na to vždy súhlas vlastníka. Buď ide o spoločný majetok majiteľov bytov alebo o pozemok, ktorého majiteľom je mesto.  Preto samospráva prichádza s manuálom výsadieb a nadstavením pravidiel výsadby na verejnom priestranstve.

 

Senická radnica vyčlenila v rozpočte na tento rok prostriedky na predzáhradky

O príspevok môže požiadať ktorýkoľvek občan na vytvorenie novej alebo revitalizáciu exitujúcej predzáhradky pri svojom bytovom dome. Zároveň bol na oddelení výstavby, životného prostredia a dopravy MsÚ spracovaný manuál výsadieb na verejných priestranstvách, ktorý stanovuje postup, ako pri realizácii takého zámeru majú občania postupovať. „Na rok 2021 sme vyčlenili v rozpočte finančné prostriedky aj  na skrášľovanie mestských predzáhradiek. Cieľom tejto mestskej novinky je pomôcť skrášliť, zútulniť a zatraktívniť verený priestor. Zároveň týmto zámerom sledujeme to, že získame aktuálnu evidenciu vysádzaných plôch najmä kvôli údržbe verejnej zelene, kontrolu nad nesprávnym umiestňovaním rastlín, vysádzaním drevín na vedeniach inžinierskych sietí, v blízkosti fasád, ale aj ako prevenciu proti konfliktom a následným výrubom drevín,“ vysvetľuje zámer samosprávy primátor mesta Martin Džačovský.

 

Manuál výsadby verejných priestranstiev

V manuáli výsadieb na verejných priestranstvách nájdu občania pravidlá, ktoré treba dodržať pred samotnou realizáciou výsadby, postupy vysádzania, či tipy na údržbu. Zároveň tu nájdu návrhy úprav od záhradnej architektky, ako by mohla predzáhradka vyzerať. Nájdu tu zoznam rastlín vhodných na slnečné miesta, ale aj do vlhkej pôdy, či pravidlá výberu drevín. „Z doterajších skúseností vieme, že ľudia vysadia malý stromček pred svojím bytovým domom, no netrvá dlho a z malého stromčeka vyrastie veľký strom, ktorý im tieni do okien, poškodzuje fasádu či siete vedúce v zemi, nadvíha koreňmi chodník a občania zrazu žiadajú o výrub. No i pri menších výsadbách prichádza k problémom, keď pracovníci technických služieb nemajú prehľad, že v trávniku pred bytovým domom bolo nedávno niečo zasadené a rastlinu pri kosení pokosia. Je čas nastaviť pravidlá, aby sme predchádzali takýmto problémom,“ vysvetľuje Zuzana Gašparová z referátu životného prostredia.

 

Ako pred zrealizovaním predzáhradky postupovať?

Výsadbu je dobré prediskutovať na domovej schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo inak získať  súhlas/nesúhlas vlastníkov s výsadbou v okolí bytového domu. Pri vytváraní predzáhradiek je dobré zapojiť aj susedov z vedľajších vchodov. Predzáhradky pred celou bytovkou sú samozrejme krajšie ako pred jedným vchodom, nie je to však podmienka. Záujemca vyplní formulár, ktorý nájde na webovom sídle mesta (www.senica.sk). Po odsúhlasení vhodnosti druhov a umiestnenia výsadby mestom Senica, sa môže pristúpiť k samotnej realizácii.

 

Na čo môžete žiadať finančný príspevok?

Z finančných prostriedkov konta určeného na mestské predzáhradky bude žiadateľom zakúpený rastlinný materiál, kôra, či zemina a obyvatelia si v rámci svojej komunity svojpomocne pretvoria priestor pred panelákom na predzáhradku. Podmienkou celej úpravy je následná starostlivosť obyvateľov o novovysadenú zeleň a udržiavanie predzáhradky vo vynovenej forme.  „V prípade, že záujem o poskytnutie finančných prostriedkov prevýši sumu tohtoročného rozpočtu a občania prejavia zvýšený záujem o takúto pomoc, je možné uvažovať do budúcna o jej navýšení,“ uviedol primátor.

S finančným príspevkom občanom môže pomôcť aj mestský výbor podávajúci návrhy na participatívny rozpočet.

 

Formulár, na základe ktorého môžete žiadať o finančnú pomoc pri kultivovaní, zakladaní a vysádzaní predzáhradiek, nájdete tu:

https://senica.sk/clanok/predzahradky

Termín na podávanie žiadostí: od 15. 4. 2021 do 15. 6. 2021.

Komunikácia so žiadateľmi a vyhodnotenie prebehne počas leta, realizácia na jeseň 2021.

Kontakt:

predzahradky@senica.sk

034/6987 622

FOTOGALÉRIA

PRÍLOHY

NOVINKY E-MAILOM

NOVÉ INFORMÁCIE, ČO SA PRIPRAVUJE, ČO SA UDIALO NA VÁŠ E-MAIL, PRIHLÁSTE SA UŽ DNES!